Dzień Kanady

W Kanadzie są topole takie proste
jak mój zachwyt
szybką ścianę Niagary
uśmiechem gładzę
jestem z wodą
i ze słońcem
(…)

Powyższy fragment tekstu pochodzi z wiersza Haliny Poświatowskiej pt.  W Kanadzie są topole takie proste. Poetycka wizja kraju leżącego w Ameryce Północnej zachęca niejako do poznania tego niezwykłego skrawka ziemi… Miejsca, które w roku 2017 obchodzi 150-lecie swojej państwowości. O jego niezwykłości, o pięknie Kanady, mieliśmy okazję przekonać się podczas Dnia Kanady, który odbył się w naszej placówce 23 listopada 2017 r. W części wstępnej Dyrektor Ośrodka – Elżbieta Olszak przywitała wszystkich uczestników imprezy i wyraziła przekonanie, że poznawanie odległych kultur może zainspirować każdego człowieka do wzbogacenia wiedzy o świecie i samym sobie.

Organizator przedsięwzięcia – Pan Mateusz Hurysz – poinformował o celach projektu i jego przebiegu. I tak w części pierwszej wystąpili uczniowie Sebastian Schulz z klasy ISc i Dominik Wolak z klasy 1Lb, a także Klaudia Kubicka, Natalia Rutkowska i Jakub Huzarski z klasy IIILa. Sebastian opowiadał o podziale administracyjnym Kanady, a przedstawiciele klasy I zaprezentowali informacje o jej największych miastach. Z kolei uczniowie z klasy maturalnej, którzy pracowali pod kierunkiem anglistki – Agnieszki Tyczki, przygotowali materiał multimedialny ukazujący piękno Kanady.

Po wystąpieniach uczniów głos zabrali nauczyciele. Najpierw Pan Marcin Kotarski niezwykle barwnie opowiadał o popularnych dyscyplinach sportowych w Kanadzie, następnie Pan Tomasz Fitzermann urzekł wszystkich wspomnieniami z wyjazdu do Kanady, gdzie brał udział jako reprezentant Polski w I Mistrzostwach Świata Juniorów w Koszykówce na Wózkach w Toronto (1997 rok).

W drugiej części projektu uczniowie uczestniczyli w debacie szkolnej na temat: Justin Bieber – idol nastolatek? Po wyemitowaniu filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Bieber’a, prowadzący nauczyciele – Panowie Mateusz Hurysz i Sylwester Warański pytali między innymi o to, czy Justin’a Bieber’a można nazwać idolem i jakie cechy idola posiada ten znany, kanadyjski piosenkarz. Dyskusja była niezwykle ożywiona, a zdania podzielone.

I tak oto Dzień Kanady zapisał się w historii naszego Ośrodka. W podsumowaniu Pan Hurysz zwrócił jeszcze uwagę na plakaty i dekoracje wykonane przez uczniów pod opieką Pani Agnieszki Tyczki oraz zacytował „złote myśli” wybitnego kanadyjskiego filozofa i społecznika – Jean’a Vanier’a, zebrane przez Pana Włodzimierza Lapisa. Warto jeszcze podkreślić, że impreza była rejestrowana przez ucznia Jakuba Chmielewskiego z klasy IIa i wkrótce ukaże się jej materiał filmowy.

W trakcie realizacji projektu udało się przybliżyć wiele informacji o Kanadzie. O jej historii, obyczajach, wybitnych filozofach i artystach. Może właśnie dlatego – parafrazując słowa Poświatowskiej – Kanada pozostanie naszym zachwytem i miejscem, które warto poznać i odwiedzić.

Organizatorzy