Czym się zajmuje archeolog?

Czy nasze skojarzenia dotyczą tylko wykopalisk i umorusanych ziemią osób? A może pojawia się obraz podróżników przemierzających kontynenty i przeżywających przygody niczym Indiana Jones?

Z cyklu Muzeum bez ścian, mieliśmy przyjemność gościć panie Martę Kalisz i Agnieszkę Mączyńską Z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Uczniowie mieli możliwość nie tylko wysłuchania wiadomości o zadaniach i sposobach ich pracy ale i własnoręcznie dotknąć replik różnych przedmiotów wykopaliskowych czy strojów rycerskich łącznie z kolczugą i hełmem, które powalały swoją wagą. A jednak znaleźli się odważni mężczyźni przymierzający zestaw około trzydziestokilogramowy i jeszcze pozujący w nim do zdjęcia. Brawo odważni i silni !

Panie Agnieszka i Marta wyjmowały z wielkiej skrzyni coraz to inne przedmioty a uczennice i uczniowie oglądali, przymierzali i pozowali do zdjęć. Jak na nich widać, ruchoma ekspozycja sprawiła wiele radości także nauczycielom, a edukacyjne walory prezentacji przejawiły się w zaciekawieniu młodzieży i osób koordynujących projekt do poszukiwań nowych partnerów tej akcji.

Galeria zdjęć…

Hanna Kaczmarek