Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

godlo

Bez tej miłości [nie] można żyć?

W wierszu – Gawęda o miłości ziemi ojczystej Wisława Szymborska wyjątkowo pięknie pisała o uczuciu do własnego kraju. Słowa te mogłyby stać się drogowskazem dla wszystkich Polaków, którzy 11 listopada obchodzili setną rocznicę odzyskania niepodległości. Może dlatego warto zacytować dłuższy fragment wiersza wybitnej noblistki:

Bez tej miłości można żyć,
mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić „dnieje”,
o blasku słońca nic nie mówić.

O miłości do Ojczyzny wiele mówiło się w Ośrodku w dniu 9 listopada 2018 r., kiedy to przeżywaliśmy kulminację obchodów związanych z Dniem Niepodległości. A było i uroczyście, i nostalgicznie, i wreszcie mogliśmy wspólnie celebrować wyjątkową rocznicę. Sto lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Brzmi magicznie! Tak więc wyjątkowa atmosfera towarzyszyła uczestnikom podczas każdego punktu uroczystości: warsztatów hymnu polskiego, wprowadzaniu Sztandaru Ośrodka, prezentacji przez uczniów pieśni patriotycznych oraz w trakcie nagradzania wychowanków za aktywne włączenie się w uczczenie święta narodowego. Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, którego historię powstania można było obejrzeć podczas emisji filmu dokumentalnego, okazało się w tym dniu przeżyciem niezwykłym. Uczniowie uświetnili również akademię krótką inscenizacją nawiązującą do ważnych wydarzeń z historii Polski.
Ukoronowaniem obchodów Dnia Niepodległości stało się odsłonięcie przez Panią Dyrektor Elżbietę Olszak tablicy przy Drzewie Pamięci, które od tego dnia ma przypominać o niezwykle ważnym historycznym wydarzeniu. Odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

Teraz chyba już wszyscy możemy powtórzyć za Szymborską oczywiste przesłanie wiersza pt. Gawęda o miłości ziemi ojczystej – Bez tej miłości nie można żyć…

Galeria zdjęć…

S. W.