Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

godlo

Zdobyliśmy wyróżnienie!

Projekt edukacyjny „Byli tacy, jak my” realizowany przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON w Twojej szkole zakończył się sukcesem!

Udział w projekcie miał przypomnieć wszystkim o uczestnikach Powstania Warszawskiego, o odwadze i bohaterstwie młodych ludzi, którzy w trudnym czasie stanęli po stronie ojczyzny. Miało to być trochę inne spotkanie z historią. I chyba się udało 🙂

Wszystko zaczęło się w październiku od udziału koordynatorów szkolnego projektu -p. Sylwii Lorens oraz p. Barbary Nowak w ogólnopolskim seminarium edukacyjnym dla nauczycieli. Następnie uczniowie wypisywali kartki do Powstańców. Kolejnym elementem projektu było wykonanie przez każdą klasę szkoły ponadgimnazjalnej zdjęcia, odtwarzającego jak najwierniej wylosowany oryginał z 1944 roku. Zdjęcia archiwalne uzyskano dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na konkurs nadesłano 8 zdjęć, spośród których jury konkursowe wyłoniło zwycięzców. Przy ocenie zdjęć brano pod uwagę przede wszystkim dbałość o szczegóły: wykorzystane rekwizyty, tło, ustawienie postaci itp.
A oto werdykt:

  • I miejsce – klasa 2 L A
  • II miejsce – klasa 1 LA.
  • przyznano dwa III miejsca ex aequo – praca wspólna klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz zdjęcie klasy I LB.

Wszystkie zdjęcia konkursowe znalazły się w prezentacji, tworząc tło dla piosenki, która powstała pod kierunkiem p. Witolda Dobrogowskiego, podczas zajęć muzycznych w internacie.

13. grudnia w Warszawie, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana odbyła się Gala Finałowa III edycji kampanii, podczas której wzruszeni Powstańcy Warszawscy otrzymali paczki z kartkami – życzeniami. Jednym z punktów wieczoru było również ogłoszenie wyników konkursu edukacyjnego. Nasz Ośrodek, reprezentowany przez pięcioro przedstawicieli zwycięskich klas i opiekunki projektu, znalazł się w gronie wyróżnionych i otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych. To wielki sukces – na konkurs nadesłano 128 projektów z całej Polski, a tylko 6 zyskało nagrody!

W trakcie uroczystości uczniowie mieli możliwość spotkania z jednym z fotografów Powstania Warszawskiego, p. Zbigniewem Grochowskim, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swoich doświadczeni ach wojennych. Otrzymał od naszej delegacji prezent – kalendarz na rok 2019 ze współczesnymi „powstańczymi” zdjęciami. Przedstawiciele Ośrodka wpisali się też do Księgi Pamiątkowej.

Galeria zdjęć…

Dziękujemy tym, którzy pięknie włączyli się w historię.
Sylwia Lorens, Barbara Nowak