Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

godlo

A JAK SIĘ MÓWI U CIEBIE?

21 lutego w większości polskich szkół obchodzi się święto języka polskiego. Nie mogło zabraknąć takiego dnia także i u nas. Uroczystość otworzyła prezentacja wprowadzająca uczniów w dialog na temat poprawności językowych, nowych zjawisk w języku i trudności ze zrozumieniem gwary i dialektów polskich.

Aby uświetnić ten ważny dzień, przybyli do nas aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu Wojciech Kalwat i Andrzej Szubski. Panowie przygotowali fragment „Zemsty” Aleksandra Fredry, w którym Cześnik opracowuje plan zemsty na Rejencie. Popędliwy Cześnik postanawia napisać list – rzekomo od Klary do Wacława i powierza to zadanie Dyndalskiemu, ale sługa nie jest biegły w pisaniu, toteż bezmyślnie zapisuje każde słowo Cześnika. Efekt jak zwykle u Fredry, okazuje się bardzo zabawny, uczniowie i nauczyciele zgromadzeni w auli znakomicie bawili się obserwując aktorów, którzy wcielili się w postaci charakterystyczne dla polskiego sarmatyzmu.

Następnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursów językowych. Gratulujemy zwycięzcom ogólnoszkolnego dyktanda ortograficznego: Cezaremu Muchowieckiemu , który uzyskał tytuł Mistrza Ortografii 2019, a także zajmującym drugie i trzecie miejsce Kindze Dercz i Bartłomiejowi Nowaczykowi oraz Mistrzowi Ortografii panu Tomaszowi Fitzermanowi oraz wicemistrzyniom pani Elżbiecie Olszak i pani Teresie Kopeć. Ogłoszono także rezultat konkursu ”Znawca Języka Polskiego”, który wygrała Martyna Szafran a także konkursu Fraszka, w którym laureatem został Michał Żybura.

Na zakończenie naszej uroczystości usłyszeliśmy wzruszającą „Moją piosnkę” Cypriana Kamila Norwida w recytacji Andrzeja Szubskiego, który zabrał nas z poetą „do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie…”

Warto pamiętać, że język polski to nasze bogactwo narodowe, nasza cecha swoista w gwarze, dialekcie, powiedzeniach i frazeologicznych związkach. Dbajmy o niego; nie skracając wyrażeń, stosujmy grzecznościowe zwroty i słowa w komunikacji, bo zawsze i o każdym człowieku można powiedzieć coś dobrego.

Galeria zdjęć…