Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

godlo

Rośliny mają moc

W ramach projektu edukacyjnego „Rośliny mają moc” opracowanego i realizowanego w internacie przez panie: Ewę Witkowską, Sylwię Lorens i Justynę Kleingartner odbyło się szereg zajęć.

W ramach projektu edukacyjnego „Rośliny mają moc” opracowanego  i realizowanego w internacie przez panie: Ewę Witkowską, Sylwię Lorens i Justynę Kleingartner odbyło się szereg zajęć. Początkowo, w trakcie trwania nauki hybrydowej, zadania zamieszczane były na platformie Teams i jednocześnie dla nielicznych, obecnych w internacie, organizowano zajęcia stacjonarne.

Celem projektu było między innymi: poszerzanie wiedzy o wpływie roślin na środowisko człowieka, kształtowanie umiejętności właściwej pielęgnacji roślin ozdobnych, nauka doceniania ich leczniczych właściwości czy uwrażliwianie na piękno natury. Wychowankowie poznawali zatem moc roślin w kreatywny i niebanalny sposób: rozwiązywali zagadki, szukali piosenek „z kwiatami w tle”, uczyli się w jaki sposób przesadzać i pielęgnować rośliny doniczkowe, obserwowali, jak rozwijają się rośliny wysiane z nasion oraz opanowywali ich skomplikowane nazwy. Efekt naszej wspólnej pracy można podziwiać w holu internatu na I piętrze, gdzie rośliny znalazły swój azyl a my zyskaliśmy piękny zielony widok.

W naszych działaniach pamiętaliśmy też o ochronie środowiska naturalnego i działając zgodnie z ideą zero waste wykorzystaliśmy doniczki gliniane podarowane przez Państwo Małgorzatę i Michała Drukarczyk. Dzięki temu mogliśmy uciec od wszechobecnego plastiku, a rośliny w internacie zyskały nową, piękną oprawę.

Kiedy pogoda już nieco ustabilizowała się i nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a do internatu po wielomiesięcznej przerwie wrócili niemal wszyscy mieszkańcy, postanowiliśmy kolejne etapy projektu realizować na powietrzu.

I tak, pod koniec maja, na uczestników projektu czekały trzy zadania o tematyce przyrodniczej. Trzeba było rozwiązać rebus, krzyżówkę oraz odnaleźć ukrywającą się na terenie Ośrodka niebezpieczną roślinę, za którą wystawiono list gończy. Po wykonaniu zadań na wszystkich czekała miła niespodzianka: lody i przepyszna lemoniada.  Takie miłe zwieńczenie naszych działań możliwe było dzięki uprzejmości i wsparciu finansowym Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Niech moc będzie z nami!

Zobacz galerię zdjęć…

Ewa Witkowska

Sylwia Lorens

Justyna Kleingartner