Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

godlo

Podsumowanie pierwszego semestru w Domu Mieszkalnym.

Kolejny wyjątkowy semestr jest za nami. Było pracowicie, miło, wzruszająco, ale i nie ominęły nas trudne chwile.Wrzesień to  dla Domu Mieszkalnego czas wyjątkowy, odrobinę stresujący a jednocześnie bardzo radosny. Nowi uczniowie poznawali wychowawców, nauczycieli, koleżanki i kolegów, a starsi mieszkańcy z radością spotykali się po wakacjach. Wrzesień, to też czas korzystania z dobrej pogody, spacerów po okolicy, relaksu w Ogrodzie Botanicznym i nad jeziorem.  Nie zapomnieliśmy  także o szkolnych sprawach, takich jak podręczniki, plany lekcji, lektury oraz pierwsze oceny.

Podobnie jak w latach poprzednich cyklicznie odbywały się „Zajęcia rozwijające i doskonalące umiejętności psychospołeczne z elementami socjoterapii”. W trakcie rozmów, zabaw i gier poznawaliśmy siebie, uczyliśmy się umiejętności zrozumienia, tolerancji, szacunku dla siebie i drugiego człowieka.

Wspólnie świętowaliśmy urodziny naszych Wychowanków organizując imprezy.  Spotkania dawały wiele radości, zarówno jubilatom jak  i gościom. Mamy nadzieję, że będziemy je kontynuować.

Wybraliśmy Radę Mieszkańców. Mimo wielu trudności związanych  z ograniczeniami staraliśmy się zrobić coś dobrego, fajnego dla społeczności Ośrodka.

Pamiętaliśmy, że rok 2021 jest rokiem Stanisława Lema. W auli Domu Mieszkalnego odbył się wieczór  z książkami tego znanego pisarza, futurologa i twórcy fantastyki naukowej. Taka forma obcowania z kulturą bardzo się podobała. Następne spotkanie będzie poświęcone klasyce polskiego komiksu.

W ramach projektu „Spotkania z historią” byliśmy w poznańskiej cerkwi pod wezwaniem świętego Mikołaja. Poznaliśmy historię cerkwi, zasady wiary i życia religijnego Kościoła Prawosławnego.

W listopadzie mieszkańcy Ośrodka włączyli się do akcji „Świąteczna paczka”.  Pod hasłem  #można zrobić coś dobrego# uczniowie, ich rodzice a także wychowawcy zorganizowali zbiórkę rzeczy dla potrzebujących rodzin pacjentów Hospicjum Domowego. Zebraliśmy wiele przedmiotów, które mamy nadzieję przydały się  i sprawiły odrobinę radości. Do paczek dołączyliśmy samodzielnie wykonane kartki świąteczne i ozdoby.

Kolejny rok uczestniczyliśmy w akcji „BohaterON w Twojej szkole”. Młodzież brała udział w lekcjach historii, lekcjach wychowawczych i zajęciach rewalidacyjnych podczas których omawiano tematykę Powstania Warszawskiego, walki o wolność ojczyzny i bohaterstwo Powstańców.  Zrealizowaliśmy postawiony sobie cel i powstał wyjątkowy album dla Powstańców Warszawskich.

Cały czas realizowaliśmy projekt pod nazwą „Czyścioszek”. Koleżanki   i koledzy, szkoła, nauka, treningi, zajęcia, wyjścia, urodziny, radości i problemy –  tyle  spraw mieliśmy na głowie, ale staraliśmy się dbać o porządek w naszym Domu Mieszkalnym.

Miło spędziliśmy również czas podczas zorganizowanych w Domu Mieszkalnym Andrzejek. Były wróżby, przepowiednie i smakołyki. Dowiedzieliśmy się, co nas dobrego w życiu spotka.

Włączyliśmy się do akcji „Menstruacja w Twojej szkole”, pojawiły się u nas skrzyneczki  z artykułami higienicznymi. Przypomnieliśmy, jak ważna jest dbałość o higienę.

Nie zapomnieliśmy o Dniu Życzliwości i Pozdrowień. Spędziliśmy miło ten dzień realizując zajęcia plastyczne i oglądając wyjątkowy film. Powstał również niesamowity plakat, który zdobił jeszcze długo nasz hol.

Grudzień to dla nas czas magiczny, czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W czasie Adwentu mieszkańcy Ośrodka realizowali zadania z kalendarza adwentowego. Zadania były  różne, jednym z nich było wykonanie ptasiej stołówki. Wymagało to trochę przygotowań, pomysłowości  i pracy, ale udało się. Przydała się też wtedy nasza wiedza z innych realizowanych projektów.

Na warsztatach świątecznych przygotowaliśmy drzewko życzeń, choinki ze złotych orzechów i wycinanki z papieru, dekorowaliśmy pierniki. Dom Mieszkalny wyglądał pięknie  w świątecznej odsłonie. Wykonane dekoracje stworzyły wyjątkowy nastrój nie tylko u nas, ale  i w domach rodzinnych.

 

Zgodnie z tradycją, 6 grudnia Dom Mieszkalny Ośrodka odwiedził Mikołaj. Przyszedł  spóźniony i trochę narzekał na ograniczenia  w podróżowaniu spowodowane pandemią Covid 19. Przyniósł słodycze   i owoce oraz życzenia zdrowia dla uczniów i pracowników. Mikołajki sprawiły wiele radości mieszkańcom Ośrodka, były też okazją do przypomnienia tradycji świątecznych. Dziękujemy za sfinansowanie upominków Szkolnej Radzie Rodziców.

Cały rok uczestniczymy w akcji „Moje Miasto bez elektrośmieci” zbierając zepsute  i niepotrzebne sprzęty AGD, RTV, baterie i telefony.

Pamiętamy również, że drobne gesty powodują, że świat staje się lepszy i możemy komuś pomóc, dlatego nie poddajemy się i zbieramy kolejny rok nakrętki, które przekażemy potrzebującym.

Rozwijaliśmy swoje pasje  i zainteresowania. Powstał u nas Klub Czytelnika. Rozpoczęliśmy cykl spotkań „Wieczór z książką”. Było bajkowo, romantycznie ale i strach zajrzał nam w oczy.

Nasz Dom Mieszkalny pięknieje. Kontynuowaliśmy projekt „Rośliny mają moc”, dzięki czemu na naszych parapetach jest coraz więcej wspaniałych roślin. Dbaliśmy też o kwiaty na balkonie. Praca w projekcie „Romantyczny balkon” przyniosła nam radość i satysfakcję z uzyskanych efektów.

Realizowaliśmy swoje pomysły na „Zajęciach Kreatywnego Myślenia”, które wypełniały nam czas wolny i pozwalały rozwinąć talent plastyczny.

W Domu Mieszkalnym działa „Strefa Kibica” oraz organizowane są „Zajęcia sportowe usprawniające”. Wspólnie oglądaliśmy mecze piłkarskie i zawody sportowe. Zastanawialiśmy się, dlaczego Złotą Piłkę za rok 2021 zdobył Leo Messi, a nie Robert Lewandowski oraz co dalej będzie z Lechem Poznań. Cieszyliśmy się, że młodzież mogła uczestniczyć w zajęciach usprawniających oraz z sukcesów jakie osiągnęła w różnych zawodach sportowych.

Braliśmy udział w warsztatach tematycznych. Na zajęciach  plastycznych uczyliśmy się techniki origami, decoupagu, malowania na porcelanie. Stworzyliśmy plakaty i afisze, powstały rysunki, wyklejanki i prasowanki.  Na zajęciach artystycznych tworzyliśmy biżuterię z koralików. Samodzielnie wykonane ozdoby mogły być miłym prezentem dla najbliższych.

Kontynuowaliśmy projekt ”Ekologia moda czy konieczność”. Przypomnieliśmy sobie jak dbać o środowisko naturalne, segregować odpady, oszczędzać wodę i prąd. Pamiętamy, że los planety jest w naszych rękach.

W czasie wieczorów filmowych nasza świetlica zamieniała się w salę kinową.  Repertuar był tak dobrany, że każdy znalazł coś dla siebie. Na pewno Wieczory filmowe będą kontynuowane, cieszyły się bowiem dużą popularnością i były ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego.

Trudno w dzisiejszych czasach radzić sobie bez znajomości języka obcego. Stąd zajęcia „Piece of cake”, na których mogliśmy rozwijać swoje umiejętności związane z językiem angielskim.

Spotykaliśmy się, aby wspólnie pograć w planszówki, kalambury, scrabble i porozmawiać w miłej atmosferze. Stworzyliśmy biblioteczkę do której każdy może przynieść książki, które już przeczytał. Dostaliśmy też w prezencie nowe, ciekawe tytuły.

Koniec pierwszego semestru okazał się dla nas wszystkich trudny. Wróciła nauka zdalna, obostrzenia i brak możliwości spotkania się. Daliśmy jednak radę  i widywaliśmy się on-line za pośrednictwem platformy Teams, FB i Messenger realizując nasze zaplanowane zajęcia.

Życzymy Wszystkim, aby kolejny semestr przyniósł wiele nowych pozytywnych doświadczeń oraz niezapomnianych zajęć w naszym Domu Mieszkalnym.

Wszystkie zdjęcia i filmy można zobaczyć też w galerii zdjęć…

Opracowały:
Iwona Andrzejewska
Małgorzata Drukarczyk
Joanna Bede