Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

godlo

Wycieczka do Szreniawy

5 kwietnia 2022r, nie zważając na podmuchy zimnego wiatru, odważne klasy liceum i branżowe, w dużej czterdziestoosobowej gromadzie wyruszyły wraz z nauczycielami do Szreniawy. Jest tam Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, które ma niezwykle bogatą ofertę edukacyjną dla każdej grupy wiekowej.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania pałacu Glabiszów w Szreniawie-dawnej siedziby ziemiańskiej. Duże wrażenie zrobił na nas przygotowany stół wielkanocny, pełen smakołyków znanych w większości już tylko z opisów historycznych, takich jak pieczone prosię, baba maślana z 30 jaj czy robiona w domu biała kiełbasa. Cóż, świat się zmienia i to, co kiedyś było codziennością dziś jest zabytkiem.

W pałacu znajduje się mnóstwo autentycznych mebli, bibelotów i pamiątek po gospodarzach. Prezentacja wielkopolskiego dworu ziemiańskiego lat 20 i 30 XXwwydaje się  żywa i przekonująca. Jest co podziwiać, cieszą oczy piękne meble i egzotyczne dziś przedmioty codziennego życia:  lodownia i wyżymaczka.

Wielką radością było także podziwianie zwierząt gospodarskich: krów, owiec, koni, kóz i królików. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli także w warsztatach malowania pisanek, które po wyschnięciu trafiły do nas w estetycznych opakowaniach i z pewnością ozdobią nasze domowe, wielkanocne stoły. Pomieszczenia gospodarskie zamienione na sale wystawowe oraz miejsca, gdzie można napić się herbaty i kawy zapraszają aby spędzić w Szreniawie dłuższą chwilę i patrzeć na budzącą się do życia przyrodę. Uwagę zwraca staranność w przygotowaniu ekspozycji, czystość i porządek zarówno zwiedzania jak i prezentowania zasobów muzeum. W hali pełnej pojazdów z poprzedniego stulecia, uczniowie prześcigali się znajomością marek, litraży, prędkości i walorów Tarpanów, Syrenek i małych Fiatów ale też komentowali ich bardzo dobry wygląd i utrzymanie.

Atrakcją była możliwość zakupu rękodzieła twórców ludowych z Podhala i innych stron kraju, które wzbogaci świąteczne stoły lub upiększy dziewczyny i kobiety. Kupowano pisanki, korale i drewniane ptaszki.

Na zakończenie uczestniczyliśmy w przedstawieniu „Wiosna”, w którym tylko nieliczni nie brali udziału tańcząc i śpiewając.  Ten wesoły czas bardzo spodobał się uczniom oraz nauczycielom co skomentował prowadzący Pan Palemka „ W takim razie przyjedźcie jeszcze raz!”

Galeria zdjeć…