Indonezja – kraj tysiąca wysp

23. maja 2018 gościł w Ośrodku wspaniały człowiek Dr Teija Gumilar, który w niezwykle barwny sposób przedstawił nam wiele ciekawych informacji o swoim przepięknym kraju – Indonezji.

Teija Gumilara to najbardziej znany w Polsce Indonezyjczyk i prezes Diaspory Polsko-Indonezyjskiej. Jest wykładowcą języka indonezyjskiego na UAM, doktorem architektury i wzornictwa przemysłowego. Jedną z jego specjalizacji jest projektowanie sprzętu medycznego i z tej okazji można go było spotkać w Poznaniu i Warszawie na… wózku inwalidzkim. Jest też jedną z roztańczonych osób w poznańskim teledysku „Happy”.

Naukowiec opowiedział nam o swoim projekcie, w którym postanowił spojrzeć na problemy osób niepełnosprawnych z ich perspektywy. Projektant jeździł wózkiem po ulicach Poznania przez blisko cały rok 2014. Największą barierą okazała się miejska infrastruktura, a także większość wejść i wyposażenia restauracji czy barów. Dlatego konstruktor stworzył prototyp mobilatora elektrycznego, który może zastąpić wózek. Jest mniejszy, może zmieniać pozycję od stojącej do siedzącej.

Wywiad: O_kolorowej_Indonezji_i_sile_grawitacji_Poznania

W 2014 roku Dr Teija Guilar był nominowany do poznańskiego Człowieka Roku 2014. Wraz ze swoimi współpracownikami stworzył portal Moja-Indonezja.pl.

Galeria zdjęć …

T.F.