Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo Ośrodka

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

Godło Rzeczpospolitej Polskiej

Kraje Beneluksu

kraje Beneluksu. Wycieczka. Perły turystyki.

W dniach 9-13 kwietnia 2025 r. odbyła się wycieczka do Beneluksu – regionu w Europie Zachodniej powstałego z połączenia trzech monarchii: Belgii, Holandii i Luksemburga. W trakcie zwiedzania uczestnicy dowiedzieli się, że każde ze wspomnianych państw posiada odrębną historię, ciekawą kulturę, oryginalne zabytki oraz posługuje się innym językiem! Symbolem Belgii są frytki, czekolada oraz piwo, Holandia znana jest z kwiatów, wiatraków i dzielnicy Czerwonych Latarni, a Luksemburg uważany jest za kraj z najlepszymi warunkami do życia. Te niezwykłe „perełki turystyczne” mogli podziwiać uczniowie i absolwenci naszego Ośrodka, uczestnicy projektu edukacyjnego – Zwiedzamy stolice europejskie.
Wyprawa rozpoczęła się w środę wieczorem, kiedy to wyjechaliśmy w drogę do Luksemburga jednego z najmniejszych państw Unii Europejskiej. Podczas czwartkowego zwiedzania zobaczyliśmy Plateau du Kirchberg z nowoczesnymi budynkami Dzielnicy Europejskiej, fortecę Bock Casemates, XVII-wieczną katedra Notre Dame oraz Pałac Wielkiego Księcia i fragmenty średniowiecznych fortyfikacji miejskich.
W piątek odwiedziliśmy Brukselę, gdzie zachwyciły nas budynki administracji europejskiej. Podziwialiśmy niezwykłe pod względem architektonicznym Berlaymont, siedzibę Komisji Europejskiej zwanej też ze względu na rozmiary Belraymonster, Parlament Europejski z salą obrad oraz multimedialne Parlamentarium. Następnie spacerowaliśmy po najpiękniejszym placu świata – Grand Place z jego cudownymi kamieniczkami, bogato zdobionymi siedzibami Cechów, Ratuszem i Pałacem Królewskim, skąd przeszliśmy do katedry Św. Michała oraz Maaneken Pis – symbolu miasta, figurki przedstawiającej siusiającego chłopczyka.
Wczesnym rankiem w sobotę rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Holandii. W trakcie rejsu po kanałach na własne oczy przekonaliśmy się, że miasto słusznie nazywane jest „Wenecją Północy”. Amsterdam położony jest bowiem na dziewięćdziesięciu wyspach połączonych ze sobą tysiącem mostów. Pod niektórymi nawet przepływaliśmy. Z barki można było dostrzec typową architekturę Amsterdamu. Po emocjonującym rejsie wyruszyliśmy na spacer, podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć targ kwiatowy, Plac Dam z Pałacem Królewskim oraz legendarne centrum Amsterdamu.
W drodze powrotnej do Polski wszyscy uczestnicy długo jeszcze rozmawiali o tym, jakie wspaniałe miejsca znajdują się na starym kontynencie, co już udało się zwiedzić, a co jeszcze warto zobaczyć w przyszłości. I tak oto zakończyła się kolejna wycieczka, która pozwoliła na zwiedzenie znanych stolic europejskich – Luksemburga, Brukseli i Amsterdamu.

S. W.