Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
logo Ośrodka

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
im. Zbigniewa Tylewicza
w Poznaniu

Godło Rzeczpospolitej Polskiej

Polsko Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży

W styczniu 2024 złożyliśmy wniosek o fundusz w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, a już w marcu dowiedzieliśmy się że nas wniosek został zaakceptowany. Niezwłocznie rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji projektu „Przeszłość BRAMĄ do przyszłości”, który polega na wymianie młodzieży naszego Ośrodka i Centrum Edukacji Wino Silosy. Rezultatem projektu będzie gra miejska stworzona wraz z naszą szkołą partnerską z Wilna. Będzie ona prowadzić śladami polskimi w Wilnie, które odwiedzimy podczas pobytu na Litwie w dniach 6-12 października 2024. Grę stworzymy w wersji cyfrowej, analogowej a także gry memo. Tworząc grę polscy i litewscy uczniowie będą poznawać wspólną historię. Dodatkową korzyścią będzie nawiązanie przyjaźni, rozwijanie umiejętności kluczowych i uniwersalnych, praktyczne nabywanie wiedzy, poznawanie świata, rozwój umiejętności w zakresie edukacji międzykulturowej, terenowej i pozaformalnej.

Ważnym elementem projektu jest zaangażowanie weń lokalnej społeczności, tj. UAM Wydział Historii, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Projekt będzie miał trwałe rezultaty zarówno ilościowe jak i jakościowe, wpłynie znacząco na rozwój uczniów i obu placówek edukacyjnych.


5 marca 2024. W ramach przygotowań do projektu 3 marca wzięliśmy udział w 31. Kaziuku Wileńskim, który rozpoczął się jak co roku od przemarszu z Fary Poznańskiej na plac Wolności. Uroczystość jest organizowana w celu upamiętnienia św. Kazimierza Królewicza, patrona Polski i Litwy. Obserwowaliśmy prezentację dynastii Jagiellonów, podziwialiśmy występ Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca Wilia z Wilna oraz kupiliśmy palmy i wileńskie specjały na kiermaszu. Pogoda dopisała, atmosfera była wspaniała więc w przyszłym roku zamierzamy również być częścią tego wydarzenia. Uroczystość została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które jest naszym partnerem przy realizacji tego projektu.


15 czerwca 2024. 14 czerwca w ramach przygotowań do realizacji projektu odwiedziliśmy Wydział Historii UAM. Studenci pod kierunkiem Pani Doktor Justyny Strykowskiej-Nowakowskiej oprowadzili nas po Wydziale. Zajrzeliśmy m.in. do sal wykładowych i wydziałowej biblioteki, gdzie zobaczyliśmy najcenniejsze jej zbiory. Mieliśmy okazję zobaczyć najstarszą, największą oraz najmniejszą książkę, którą trzeba było czytać pod mikroskopem. Poznaliśmy również szczegóły pracy zecera, pokazano nam bowiem czcionkę drukarską oraz matryce graficzne.

Po zwiedzaniu studenci przeprowadzili z nami warsztaty nt. polskich miejsc w Wilnie. Dowiedzieliśmy się które miejsca są warte odwiedzenia i w jaki sposób są związane z Polską. Z pewnością odwiedzimy je będąc w Wilnie i realizując nasz projekt „Przeszłość BRAMĄ do przyszłości” finansowany z Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Warsztaty zakończyły się quizem i wspólnymi zdjęciami.


18 września 2024r. Realizacja projektu coraz bliżej. Wilno na nas czeka, ale jeszcze… mnóstwo przyjemnych działań w Poznaniu. W środę 18 września 2024, szukając litewskich śladów w Poznaniu odwiedziliśmy farę poznańską, która swoim barokowym wyglądem przypomina kościół św. Janów w Wilnie. To nie jedyne podobieństwo, oba kościoły były w posiadaniu Jezuitów. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Kościół Bożego Ciała ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Podziwialiśmy tam piękne gotyckie mury a także portrety króla Władysława Jagiełły i jego żony Jadwigi. Na naszym poznańskim ratuszu również znajdują się wizerunki Jagiellonów, dynastii wywodzącej się z Litwy. Następnie przyszedł czas na coś dla ciała- czyli degustacja litewskich przysmaków. W tym celu udaliśmy się do Swarzędza do Kresowej Kuchni Domowej. Były cepeliny, barszcz ukraiński, solianka i pierogi. Nabraliśmy apetytu na dania litewskie w Wilnie. Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w muzeum-pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny w Poznaniu na ul. Gajowej. Dowiedzieliśmy się mnóstwa szczegółów z życia poetki, na przykład to że urodziła się w Wilnie a młodość spędziła na Inflantach.