1. „Szkoła w spektrum autyzmu – innowacje w edukacji” – zaproszenie na bezpłatną konferencję
W Poznaniu 15 października 2019 roku w godz. 9:00-17:30 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, przy Al. Niepodległości 34 odbędzie się konferencja pt. „Szkoła w spektrum autyzmu – innowacje w edukacji”. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Fiona, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Milenium.
Głównym celem spotkania jest podjęcie dyskusji nad możliwościami realnego wspierania uczniów ze spektrum autyzmu w placówkach edukacyjnych na każdym etapie kształcenia. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną przykłady sprawdzonych rozwiązań, przynoszących realne korzyści zarówno dziecku, jak i jego rodzinie oraz specjalistom.
Osią dyskusji będą trzy innowacje społeczne wypracowane w ramach Wielkopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych WINS: „Rodzinne autonomie samodzielności”, „Asystent/adwokat społeczny/tłumacz osoby ze spektrum autyzmu” oraz „Autyzm relacyjnie”. Zaproszeni do udziału w dyskusji goście prezentować będą własne propozycje innowacyjnych działań edukacyjnych i terapeutycznych, które wspierają osoby ze spektrum w całościowym rozwoju.
Wśród prelegentów znajdą się samorzecznicy, rodzice uczniów ze spektrum autyzmu, psychologowie i pedagodzy − praktycy z długoletnim doświadczeniem współpracy ze środowiskiem osób w spektrum oraz przedstawiciele świata nauki (wykładowcy i badacze akademiccy). W efekcie podejmowanej dyskusji słuchacze wyposażeni zostaną w konkretne narzędzia metodyczne, które będą mogli zastosować we własnej praktyce pedagogicznej.
Program konferencji:
8.00 – 9.00 Rejestracja uczestników
9.00 – 9.15 Uroczyste rozpoczęcie konferencji i przywitanie gości
9.15 – 9.30 Innowacje dla edukacji i nie tylko. Czym jest Inkubator WINS? (Agnieszka Gentsch-Piasek)
9.30-12.00 PANEL I: Klasa w spektrum. O metodyce pracy pedagogicznej z uczniami ze spektrum autyzmu
Dyskusja: Anna Janiak, Elżbieta Olszak, Robert Bielecki, Jacek Kielin, Jan Stachowiak, Andrzej Tucholski
oraz:
10.30 – 11.00 Prezentacja metodyczna OSW im. Z. Tylewicza w Poznaniu
11.00 – 11.15 Prezentacja indywidualna: Metoda Bal-a-vis-x (Andrzej Tucholski)
11.15 – 11.30 Prezentacja innowacji „Autyzm relacyjnie” (dr Paulina Gołaska)
12.00 – 12.30 Przerwa kawowa
12.30 – 14.45 PANEL II: Rodzice w spektrum. O współpracy z rodzicami uczniów ze spektrum autyzmu
Dyskusja: Alicja Bogaczyk, Adriana Domachowska, Anna Janiak, dr Anna Kostiukow, Weronika Miksza, Natalia Przybylska, Grzegorz Wilkiel
oraz:
12.30 – 12.45 Prezentacja innowacji „Rodzinne Autonomie Samodzielności” (Anna Janiak)
13.30 – 13.45 Prezentacja indywidualna: Głos rodzica i nauczyciela (Alicja Bogaczyk)
14.45 – 15.30 Przerwa obiadowa
15.30 – 17.30 PANEL III: Przyszłość w spektrum? O wyższej edukacji i pracy osób ze spektrum autyzmu
Dyskusja: Anna Janiak, Jerzy Janiak, Konrad Kośnik, dr Katarzyna Pawelczak, Anna Rutz, Agnieszka Warszawa, dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak
oraz:
16.00 – 16.15 Prezentacja indywidualna: Głos akademicki (Konrad Kośnik)
16.45 – 17.00 Prezentacja innowacji „Tłumacz/Adwokat społeczny/Asystent osoby z ASD” (Jerzy Janiak)
17.30 Zakończenie konferencji, przekazanie certyfikatów uczestnictwa
Zapisy na konferencję prowadzone są pod poniższym linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdhji9tg56adypix5hJ8T3EWs2bdB4r4QD-fRCLHOWowKT0pw/viewform
2.
Szanowni Państwo,
Zakład Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej WSE UAM wraz z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w naukowo-szkoleniowej konferencji pt. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością sprzężoną w przestrzeni społecznej. Teoria i praktyka, która odbędzie się 15.10.2019 na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Szamarzewskiego 89, Aula D).
Celem konferencji jest wymiana poglądów i doświadczeń przedstawicieli środowiska naukowego jak i nauczycieli praktyków, opiekunów i rodzin osób z niepełnosprawnościami a także instytucji zajmujących się wsparciem rodzin i osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Konferencja skierowana jest przede wszystkim do studentów, pedagogów, nauczycieli i innych specjalistów, przedstawicieli środowisk związanych z pomocą osobom z niepełnosprawnościami, między innymi: psychologów, terapeutów, socjologów, filozofów, jak również wszystkich osób zainteresowanych tematyką konferencji.
Problematykę niepełnosprawności i autyzmu chcielibyśmy wpisać w szerszą perspektywę funkcjonowania społecznego osób ze spektrum autyzmu i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Chcemy podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami oraz wypracować praktyczne rekomendacje dotyczące wsparcia i metodyki pracy. Obok wykładów, proponujemy udział w części warsztatowej konferencji, które poprowadzą doświadczeni praktycy (ilość miejsc na warsztaty ograniczona).
GŁÓWNE ZAGADNIENIA KONFERENCJI
- Autyzm w kontekście funkcjonowania dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym i rówieśniczym
- Problemy i dylematy opiekunów osób niepełnosprawnych i chorych
- Choroba przewlekła i niepełnosprawność jako źródło samotności i zaburzeń emocjonalnych
- Niepełnosprawność sprzężona i spektrum autyzmu jako wyzwanie dla uczniów i nauczycieli
- Problemy osamotnienia, izolacji i wykluczenia
- Seksualność osób z autyzmem i niepełnosprawnościami
- Doradztwo zawodowe dla osób z niepełnosprawnościami – szanse i zagrożenia
- Zbigniew Tylewicz – prekursor szkół specjalnych w Polsce
- Praca z uczniem z niepełnosprawnościami i autyzmem w przedszkolu, szkole podstawowej, szkole średniej, internacie i szkole przysposabiającej do pracy
- Wsparcie osób ze sprzężoną niepełnosprawnością w obszarze projektów społecznych
- Wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami – organizacje non profit
Szczegółowy program konferencji znajdą Państwo w osobnym załączniku
Rejestracja:
Zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną na formularzu zamieszczonym na stronie: https://forms.gle/APcaLZw9UxAjzRUu5
Ilość miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).
Udział w konferencji kończy się certyfikatem uczestnictwa i jest bezpłatny (organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży i noclegu)
PROGRAM KONFERENCJI
15.10.2019
Wydział Studiów Edukacyjnych UAM
ul. Szamarzewskiego 89, Aula D
Poznań
9.00-9.30 – rejestracja uczestników
CZĘŚĆ I
9.30-10.00 – otwarcie konferencji
prof. zw. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska – Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych, UAM,
mgr Kinga Reszel – wicedyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci
i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu
10.00-10.15 – O znaczeniu komunikacji z drugim człowiekiem, prof. UAM dr hab. Kinga Kuszak (Wydział Studiów Edukacyjnych, UAM)
10.15-10.45 –Wśród ludzi na własnych zasadach – o funkcjonowaniu społecznym osób z ASD, dr Aneta Wojciechowska (Wydział Studiów Edukacyjnych, UAM)
10.45-11.00 – Młodzież z niepełnosprawnościami a możliwości odnoszenia sukcesów dr Magdalena Wasielewska (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu), dr Joanna Szafran (Wydział Studiów Edukacyjnych, UAM)
11.00-11.15 –Doradztwo zawodowe dla osób z niepełnosprawnościami, czyli o tym jak jest i jak być powinno, dr Izabela Cytlak (Wydział Studiów Edukacyjnych, UAM)
11.15-11.30 Seksualność osób z niepełnosprawnościami – problemy i wyzwania, mgr Monika Karwacka (Wydział Studiów Edukacyjnych, UAM)
11.30-11.45 –Zbigniew Tylewicz- człowiek stulecia. Prekursor polskiej rehabilitacji młodzieży z niepełnosprawnościami, mgr Mateusz Hurysz
11.45-12.00 – Dobre praktyki? Działania dla osób ze sprzężoną niepełnosprawnością finansowane ze środków publicznych – mgr inż. Anna Zujewska (OAK Usługi Opiekuńcze sp. z o.o., Poznań – organizacja non profit)
12.00-12.15 – Szczęśliwy Rodzic to Szczęśliwe Dziecko – Centrum Pozytywnej Energii – mgr Paweł Dawidziak (Centrum Pozytywnej Energii, Poznań)
12.15- 12.45 DYSKUSJA
12.45-13.45 LUNCH
CZĘŚĆ II
WARSZTATY RÓWNOLEGŁE
13.45-15.15 – Warsztat: Praca z uczniem w internacie – wyzwania i potrzeby. Cyprian Konieczny
13.45-15.15 – Warsztat: Rozwijanie mowy u dzieci z autyzmem. Anna Piętka, Lidia Domańska
13.45-15.15 – Warsztat: Praca z dzieckiem autystycznym w szkole podstawowej. Monika Chróst-Woźniak
13.45-15.15 – Warsztat: Jesienna ławka – Emocje i mała motoryka. Praca z uczniem w szkole przysposabiającej do pracy, Jakub Bąkowski, Witold Dobrogowski, Krystian Reszel